BARIŞ YAZILARI - Gerilla Lideri, Barış Elçisi Oldu


 Gerilla Lideri, Barış Elçisi Oldu


Gerilla Lideri, Barış Elçisi Oldu

Barışla sonuçlanmış çatışma alanlarındaki deneyim ve tanıklıkları dinlerken, Türkiye'de biten “çözüm süreci”ni düşünüyoruz. “Yeniden başlamak mümkün mü?” soruları kafamızda; Kolombiya, El Salvador, İrlanda'yı anlamaya çalışıyoruz.
Cenevre yakınlarında orman içindeki bir köyde, bir grup gazeteci, “Çatışma çözümleri”ni konuşuyoruz. Konuşmacılar, İrlandalı, İngiliz, ABD'li. Dünyanın değişik yerlerindeki barış süreçlerinde etkileri olmuş isimler... Demokratik Gelişim Enstitüsü (DPI)’ın düzenlediği toplantının başlığı, “Çatışma, kriz ve medyanın rolü...” Barışla sonuçlanmış çatışma alanlarındaki deneyim ve tanıklıkları dinlerken, Türkiye'de biten “çözüm süreci”ni düşünüyoruz. “Yeniden başlamak mümkün mü?” soruları kafamızda; Kolombiya, El Salvador, İrlanda'yı anlamaya çalışıyoruz.

19 yaşında bir genç

“Joacquin, içlerindeki en acımasız gerilla lideriydi. Onunla görüşme yapmak bile tehlikeli sayılıyordu. Çok tartışıp konuştuk. Sonunda El Salvador’daki iç savaşın bitirilmesinde en etkin isim o oldu. Şimdi Londra'da yaşıyor.” Joaquin Villalobos. El Salvador’daki kanlı iç savaşın en tanınmış isimlerinden birisi. Villalobos’un İngiltere’ye yerleştikten sonra, dünyanın değişik yerlerindeki çatışma süreçlerinin bitirilmesinde danışmanlık yaptığını, rol oynadığını öğrenince, merakım arttı. El Salvador’daki (1980-1992) , iç savaşta, 75.000 kişi yaşamını yitirdi. 6.9 milyon nüfuslu bir ülkede 12 yılda bu boyutta bir kayıp, “çatışma”nın ne kadar acımasız ve vahşi olabileceğini gösteriyor. Her şey ABD yanlısı bir askeri cuntanın 1979'de iktidara gelmesiyle başlamıştı. 1980 yılında 5 sol grup bir cephe kurarak silahlı mücadele kararı almıştı. ERP adlı örgüte 1971 yılında katıldığında 19 yaşında olan Joaquin, zamanla örgütün en etkili ismi olmanın ötesinde, bir çok katliamda da sorumlu olmakla suçlandı. 1975’te devrimci şair Roque Dalton’u CIA ajanı olmakla suçlayıp öldürenler arasında da ismi geçti. Onun önderliğindeki ERP örgütü, cephe içindeki en etkili örgüt sayılıyordu. 1990'da hükümetle isyancılar arasında barış görüşmeleri başladığında, Joaquin ismi öne çıktı. Barış için çalışıyordu. Kendisini “uzlaşmacı” olarak tanıtıyordu.

Londra'ya gidiyor

Joaquin’in de içinde olduğu savaş örgütü Farabundo Marti, 1992’de imzalanan antlaşmayla, yasal partiye dönüştü. Joaquin, bir süre sonra bu partiden koptu. Merkezci Demokrat Parti'yi kurdu. Hükümetin gerçekleştirdiği bir dizi liberal reforma destek verdi. 1990’ların sonunda, İngiltere’ye gitti.Oxford Üniversitesi’nde okudu. Dünyanın bir çok yerindeki çatışma bölgelerinde, barış yapıcısı bir danışman olarak çalışıyor. Joaquin Villalobos, 2015'te, en etkili 50 İberoamerican entelektüelinden birisi olarak adlandırıldı. Nereden nereye...

Posta


Bu yazı toplam 557 kez görüntülenmiştir. Yayın Tarihi: 26.11.2016 11:58:51

 Sayfayı Yazdır
 YAZDIR


Bu Yazıya Ait Yorum Bulunmamaktadır.

    ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     DUYURU-BİLDİRİ     ETKİNLİKLERİMİZ     MEDYADA BİZ     BARIŞ YAZILARI    
SİNEMA     BİZE ULAŞIN     İLETİŞİM     FOTOĞRAFLAR     BARIŞ VİDEOLARI    

ADRES: İzmit - KOCAELİ      TEL: 0505 678 8731 ...      E-POSTA: kocaelibarisplatformu@gmail.com

KOCAELİ BARIŞ PLATFORMU - BARIŞ, HAYATTIR! Kocaeli'de barış için bir şeyler yapma çabası...
© 2009 - 2018     Her Hakkı Saklıdır.
 Facebook  Twitter  YouTube  Site Danışmanı  Tasarım ve Kodlama
 İnternet Sitesi Aylık 10 TL