BARIŞ YAZILARI - Çözüm sürecinin sonlanmasında çözüm sürecinin olmasını istemeyenler vardı.


 Çözüm sürecinin sonlanmasında çözüm sürecinin olmasını istemeyenler vardı.


Çözüm sürecinin sonlanmasında çözüm sürecinin olmasını istemeyenler vardı.

Eski MİT Müsteşarı: Oslo ve Habur ihanet değildir; dağdakilerin önüne düzgün bir yol haritası koyamadık. İç ve dış mihraklar çözüm sürecinin bitmesini istedi.
MİT Müsteşarlığı görevini yaparken çözüm süreci konusunda önemli rol üstlendiği düşünülen Emre Taner, TBMM’de 15 Temmuz darbe girişimini aydınlatmak için kurulan komisyona bilgi verdi. MİT görevlileriyle PKK yöneticileri arasında 2009'da başlayan ve 2011'de kamuoyuna sızdırılan Oslo görüşmeleriyle ilgili kritik açıklamalar yapan Emre Taner, "Oslo ihanet değildir, her yerde sapına kadar savunurum. Kanın durdurulması için yapıldı. Dağdakilerin önüne somut ve düzgün bir yol haritası koyamadık" dedi. 34 PKK'lının 2009'da örgüt lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla Habur Sınır Kapısı'ndan girerek teslim olmasıyla ilgili de konuşan Emre Taner "Habur ihanet değildi. Çözüm sürecinin sonlanmasında çözüm sürecinin olmasını istemeyenler vardı. Başkalarının elinde enstrüman haline gelmişti" ifadelerini kullandı.  Emre Taner, "Diyarbakırlı olduğum için KCK’lı olduğum kumpası kuruldu" dedi.

Taner, komisyonda ilk gelen bilgilere göre şu ifadeleri kullandı:

- Diyarbakırlı olduğum için KCK’lı olduğum kumpası kuruldu..

- Oslo sürecini yabancılar Kürt meselesini oyuncak yapmasın diye girdik. O dönemde farklı ülkelerin Kürt meselesiyle yakından ilgilendiğini ve Türkiye’nin dışarıdan baktığını, buna izin vermemeleri gerektiğini söyledim iktidara. Müzakereler sonucunda Oslo’ya karar verdik. Yabancı istihbarat girdi, onları saf dışı bırakıp bizim girmemiz gerektiğini ifade ettim.

- Oslo ihanet değildir, her yerde sapına kadar savunurum. Kanın durdurulması için yapıldı. Dağdakilerin önüne somut ve düzgün bir yol haritası koyamadık. Habur ihanet değildi. Çözüm sürecinin sonlanmasında çözüm sürecinin olmasını istemeyenler vardı. Başkalarının elinde enstrüman haline gelmişti.

- Yabancı ülkeler uluslararası bir konferansta Kürt meselesini çözmek istiyorlardı, bunun önüne geçmek istedik. 

http://t24.com.tr/haber/eski-mit-mustesari-oslo-ve-habur-ihanet-degildir-dagdakilerin-onune-duzgun-bir-yol-haritasi-koyamadik,369939

 


Bu yazı toplam 508 kez görüntülenmiştir. Yayın Tarihi: 12.11.2016 22:05:47

 Sayfayı Yazdır
 YAZDIR


Bu Yazıya Ait Yorum Bulunmamaktadır.

    ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     DUYURU-BİLDİRİ     ETKİNLİKLERİMİZ     MEDYADA BİZ     BARIŞ YAZILARI    
SİNEMA     BİZE ULAŞIN     İLETİŞİM     FOTOĞRAFLAR     BARIŞ VİDEOLARI    

ADRES: İzmit - KOCAELİ      TEL: 0505 678 8731 ...      E-POSTA: kocaelibarisplatformu@gmail.com

KOCAELİ BARIŞ PLATFORMU - BARIŞ, HAYATTIR! Kocaeli'de barış için bir şeyler yapma çabası...
© 2009 - 2018     Her Hakkı Saklıdır.
 Facebook  Twitter  YouTube  Site Danışmanı  Tasarım ve Kodlama
 İnternet Sitesi Aylık 10 TL