HAKKIMIZDA - MİSYONUMUZ

 MİSYONUMUZ


MİSYONUMUZ

Kocaeli Barış Platformu; Kocaeli sınırları içerisinde Kürt sorununun çözümü ve barış sürecinin adaletli bir sonuca ulaşmasını sağlamak için çeşitli sivil toplum faaliyetleri gerçekleştirir.

Kocaeli Barış Platformu; Kocaeli sınırları içindeki STK'ların bir araya gelerek kurduğu ve Kürt sorununun çözümünü hedeflemiş bir platform çalışmasıdır. Kocaeli Barış Platformu Kürt sorununu temel bir insan hakları meselesi olarak görür. Anayasada her vatandaş için söz verilmiş olan eşit vatandaşlık ilkesinin gerçekleşmesi için çalışmalar yürütür. 

Yıllardır uygulanan ayrımcı ve ötekileştirici devlet politikalarının sorunu yaratan bir özelliğe sahip olduğunun farkına varılmasını, barış sürecinin başlatılmasını önemli bulur ve süreci destekler. Çözüm sürecinin kesintiye uğramasını engellemeye çalışır ve eşitlik temeli üzerinde adaletli uygulamaların hâkim olmasıyla sorunun çözümüne gidilebileceğini ifade eder. Barış sürecinin herhangi bir nedenle bitmesi halinde taraflardan bağımsız olarak sorunun çözümü için insiyatiflerde bulunur. Kocaeli'de Kürt sorununun anlaşılması için etkinlikler düzenler.

Platform; Kocaeli içinde yaptığı çalışmalarla her kesimden yurttaşın sorunun nedenlerini doğru öğrenmesini, çözümünü hayati görmesini sağlamaya ve geçici politik, kültürel çekişmeler için sorunun farklı kurumlar, sektörler ve kişiler tarafından istismar edilmesini önlemeye çalışır.

Platform; Kocaeli'de eksik gördüğü Kürt sorununun anlaşılması ve barış sürecinin adaletli bir sonuca ulaştırılması hedefini farklı sivil toplum faaliyetleriyle gidermeye çalışır. Kürt sorununun çözümünün geç kalınmış olduğunu, ama devlet ve STK katkılarıyla gerçekleştirilebilir olduğuna inanır. Sorunun çözümü için planlı çalışmalar yapılmasına kendini motive etmiştir. Konuyla ilgili haber, araştırma, makale, toplumsal olay ve devlet uygulamalarının yakından takibini yapmayı görevlerinden biri sayar.

Platform; Nisan 2013 tarihinde kurulmuş olup Kocaeli genelindeki birçok, STK, oda, sendika, partileri ziyaret etmiş ve amaçlarını anlatmıştır. Sorunun hakkaniyetli çözümü için nasıl bir gayret sarf edeceğini anlatmış ve birlikte çalışma teklifleri sunmuştur. 29 Haziran tarihinde Emex otelde düzenlediği tam gün süren "Kocaeli Barışı Konuşuyor" isimli bir sempozyumda farklı kuruluşların temsilcilerini ağırlamış ve Kürt sorununa nasıl bakıldığını ve çözüm umutlarını ortaya çıkarmıştır. 

Platform; www.kocaelibarisplatformu.com web sitesi ve aynı adlı facebook sayfası ile kendisini ifade etmektedir. Çalışmalarını legal olarak tüm yerel ve ulusal medya kuruluşlarına ulaştırır. TV programlarıyla, gazete söyleşileriyle, internet haberciliği yoluyla sesini geniş kitlelere duyurmuştur. Ramazan ayında farklı toplum kesimlerinin katıldığı bir barış iftarıyla da dostluk ve kardeşlik duygularının kuvvetlenmesinin somut deneyimini yaşatmıştır.

Platformumuz; eşitlik, kardeşlik ve adalet anlayışı dışında bir yöneliş içinde olmaz. Ajitatif, provokatif, heyecanlara dayanan ayrıştırıcı söylem ve uygulamalara prim vermez. Sorunların insanların birbirini dinlemesi, konuşması ve empati yapmasıyla çözülebileceğini öne çıkarır.
Platformumuz; Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Derince Şubesi, MAZLUMDER Kocaeli Şubesi, İDEBİR, Ensar Vakfı Kocaeli Şubesi ve farklı meslek ve kimliklere sahip vatandaşların bir araya gelmesiyle kurulmuş ve halen farklı kişi ve kuruluşların katılımıyla gücünü ve sayısını arttırmaktadır.

KURUCULARIMIZ
1. Ömer Faruk GERGERLİOĞLU (Kocaeli Barış Platformu Sözcüsü)
2. Yusuf AYGÜN – İdebir Sekreteri
3. Medine KÜÇÜK – Mazlumder Kocaeli Şube Başkanı
4. Hüseyin GÜLSEVEN – Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Derince Şube Başkanı
5. Musa TAŞÇI – Ensar Vakfı Kocaeli Şube Başkanı
6. Abdullah BÜLBÜL – Mardinliler Derneği
7. İsmail LÜLECİ – Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

    ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     DUYURU-BİLDİRİ     ETKİNLİKLERİMİZ     MEDYADA BİZ     BARIŞ YAZILARI    
SİNEMA     BİZE ULAŞIN     İLETİŞİM     FOTOĞRAFLAR     BARIŞ VİDEOLARI    

ADRES: İzmit - KOCAELİ      TEL: 0505 678 8731 ...      E-POSTA: kocaelibarisplatformu@gmail.com

KOCAELİ BARIŞ PLATFORMU - BARIŞ, HAYATTIR! Kocaeli'de barış için bir şeyler yapma çabası...
© 2009 - 2018     Her Hakkı Saklıdır.
 Facebook  Twitter  YouTube  Site Danışmanı  Tasarım ve Kodlama
 İnternet Sitesi Aylık 10 TL