ETKİNLİKLERİMİZ - PLATFORM OLARAK KATKILAR

 Kocaeli Barış Platformu “Demokrasi Şurası”na Katıldı


Kocaeli Barış Platformu “Demokrasi Şurası”na Katıldı

Demokraside Birlik Vakfı''nın kuruluşunun 20. yılı dolayısıyla Ankara''da Milli Kütüphane''de düzenlediği Demokrasi Şurasına birçok akademisyen ve yazar katıldı. Kocaeli Barış Platformu sözcüsü Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu da vakfın davetlisi olarak platform adına Ankara''da düzenlenen Demokrasi Şurasına katıldı.
30.11.2013

Kocaeli Barış Platformu “Demokrasi Şurası”na Katıldı

Demokraside Birlik Vakfı'nın kuruluşunun 20. yılı dolayısıyla Ankara'da Milli Kütüphane'de düzenlediği Demokrasi Şurasına birçok akademisyen ve yazar katıldı. Kocaeli Barış Platformu sözcüsü Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu da vakfın davetlisi olarak platform adına Ankara'da düzenlenen Demokrasi Şurasına katıldı.

Şuranın açılış konuşmasını yapan Vakıf Başkanı Mehmet Bozdemir demokrasinin bir ilkeler sistemi olduğunu belirterek demokrasinin “İnsan olduğunu hissetme” rejimi olduğunu belirtti. Türkiye’de askeri vesayetle verilen uzun bir mücadeleden sonra iktidarın demokrasiye vesayet uygulaması halinde STK’ların bununla mücadele etmesi gerektiğini söyledi. Gündemdeki konu olan Erdoğan-Cemaat geriliminde Erdoğan’ın tavrının antidemokratik ve kabul edilemez olduğunu belirtti. Partilerin ve Siyasi kişiliklerin demokrasiye verdiği faydaları açısından değerlendirilmesi gerektiğini, kim faydalı veya zararlı bir iş yapmışsa ona göre tavırları olacağını açık yüreklilikle söylediklerini ifade etti.

Gazi Üniversitesinden Prof. Vedat Bilgin ise “Devletin halktan güçlü olduğu bir ülkede darbelerin olmasına şaşırmayın. Zira demokrasi yoktur. Halk devletten güçlü olmalı ve denetleyebilmeli ki vesayet olmasın” dedi.

Prof. Mehmet Altan ise “Demokrasi, hata yapacağı belli olan insana hata yaptırtmama sanatının adıdır. Yönetici yasalarla o denli sorgulanabilirlik ve hesap verilebilirlik içinde tutulmalı ki diktatörleşme eğilimleri olmasın. Başbakan konuşurken 25 tv birden yayınını kesip konuşmayı canlı veriyor, demokratik bir toplumda yöneticinin böylesine yüceltildiği bir durum olamaz” dedi.

Kocaeli Barış Platformu sözcüsü Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu ise ikili diyaloglarla birçok akademisyen, bürokrat, yazar ve araştırmacıyla barış ve demokrasi için yapılabilecek projeler üzerinde görüştü. Gün boyu süren sempozyum büyük ilgi gördü.

FOTOĞRAFLAR

    ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     DUYURU-BİLDİRİ     ETKİNLİKLERİMİZ     MEDYADA BİZ     BARIŞ YAZILARI    
SİNEMA     BİZE ULAŞIN     İLETİŞİM     FOTOĞRAFLAR     BARIŞ VİDEOLARI    

ADRES: İzmit - KOCAELİ      TEL: 0505 678 8731 ...      E-POSTA: kocaelibarisplatformu@gmail.com

KOCAELİ BARIŞ PLATFORMU - BARIŞ, HAYATTIR! Kocaeli'de barış için bir şeyler yapma çabası...
© 2009 - 2018     Her Hakkı Saklıdır.
 Facebook  Twitter  YouTube  Site Danışmanı  Tasarım ve Kodlama
 İnternet Sitesi Aylık 10 TL