DUYURU-BİLDİRİ - IŞİDleşme Tehlikesine Karşı Çıkıyoruz
IŞİDleşme Tehlikesine Karşı Çıkıyoruz

Kocaeli Barış Platformu olarak Atatürk Havalimanı saldırısı nedeniyle İŞİD ile ilgili bir basın açıklaması yapıyoruz. Halkımızın İŞİD tehlikesine olan hassasiyetlerini artırmak ve önceki, bugünkü ve muhtemel sonraki eylemlerine şiddetle karşı çıktığınızı belirtmek istiyorsanız Cuma günü saat 12.30'da Sabri Yalım Parkı’nda (İzmit) buluşalım!
IŞİDleşme Tehlikesine Karşı Çıkıyoruz

Atatürk havalimanına yapılan saldırıyla tekrar gündeme gelen IŞİD sorununu etkin, sonuç alıcı, özeleştirel bir şekilde masaya yatırmazsak bu tür facialarla daha çok karşılaşacağımız açıktır. IŞİD vb. yapılar tüm dünyada eylemlerini artırıyor. Bu eylemlerin sosyolojik arka planını konuşmadan sadece kınamakla bir yere varamayız. 

Ortadoğu'da her geçen gün artan kaos ve şiddet, aklı selimle hareket edilmesini engelliyor. Toplumdaki şiddet eğilimi engellenme yönüne gidileceğine siyasi ve yanlış yorumlanmış dini argümanlarla artıyor. Kriter, adalet ve insan hakları olmaktan çıkıyor, öfke, karşıtlık ve kutuplaşma hâkim oluyor. Müslüman toplum yaşadığı krizi nasıl aşacağını bilemiyor. Din özgürlüğü, çoğulculuk gibi kavramlarda netleşme sağlanmadığı için işgal, şiddet ve farklılıkların hâkimiyeti gündeme geldiğinde akıl tutulması ve bir çılgınlık yaşanmaktadır. 

Müslüman kesimlerin "gerçek İslam bu değil" ifadelerini çokça duymaktayız, bu ifadeler IŞİD'in bulduğu zemini ortadan kaldırmadığı gibi Müslümanların bu konudaki sorumluluğunu da ortadan kaldırmaz. Aynı zamanda IŞİD'in fiilleri üzerinden bir bütün olarak İslam’a ve Müslümanlara yüklenen olumsuz algıların da karşısında olduğumuzu belirtmek isteriz. İnsani olmayan İslami olamaz, IŞİD insanlık dışı uygulamaları ile insanı hiçbir yön taşımadığını göstermiştir.

İslam dünyası sorunlarını derinlemesine tahlil etmekten yana değil, yüzeysel bir kolaycılıkla çözme eğilimindedir. IŞİD yüzeysel ve kolaycı anlayışın zaruri sonucudur. Tüm ahlaki değerleri çiğneyerek kolay çözüm sandığı yola giren IŞİD vb. yapılar, adına hareket ettiğini ileri sürdüğü İslam dinine en büyük saldırıyı yapmaktadır. Ancak daha kötüsü her geçen gün artan bu tehlikeye karşı İslam ülkelerinde ciddi bir toplumsal tepki oluşmamakta, sorunun kökenine inilmemektedir. Meselenin aslı geçiştirilmekte, dış güçlerin oyununa bağlanmakta veya marjinal bir anlayışın yansıması olarak görülmektedir. Bu bakış açısı, tehlikeyi büyütür. İslami toplum içinden çıkan bu yıkıcı, toplumu çatışma ekseninde bölmesi muhtemel akıma karşı her türlü önlemini almalıdır. 

Sadece askeri yöntemlerle önlenmesi mümkün olmayan bu tehlike uzun bir düşünsel çaba, dini camiaların net karşı duruşu ve tepkiselcilikten uzak durmayla önlenebilecektir. Dinde zorlama, özgürlüğün sınırları tartışılmadan, insan haklarının içselleştirilmesi sağlanmadan yapılacak kınamalar boşuna bir çaba olmaktan, sorunu büyütmekten başkasına yaramayacaktır. IŞİD'leşme eğilimini önlemek, Müslüman olsun olmasın her kesimin barış içinde çözüm bulmasına yardımcı olacak en etkili metoddur.

Tüm sivil toplum kuruluşlarını, cemaatleri, dini argümanlarla ortaya çıkan bu anlayışa net bir şekilde karşı çıkmaya ediyoruz. Kamu idaresi toplumsal kutuplaşmaları önleyici bir eğitim anlayışını öncelemelidir. Tüm toplumu şiddet kültürünü sorgulamaya, mazeret ileri sürmeden yarınlarımızı kâbusa dönüştürebilecek bu tehlikeli yönelişin farkına varmaya çağırıyoruz.

01 Temmuz 2016
Kocaeli Barış Platformu 
Ömer Faruk Gergerlioğlu


Bu haber toplam 743 kez görüntülenmiştir. Yayın Tarihi: 14.08.2016 00:16:42

 Sayfayı Yazdır
 YAZDIR


Bu Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

    ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     DUYURU-BİLDİRİ     ETKİNLİKLERİMİZ     MEDYADA BİZ     BARIŞ YAZILARI    
SİNEMA     BİZE ULAŞIN     İLETİŞİM     FOTOĞRAFLAR     BARIŞ VİDEOLARI    

ADRES: İzmit - KOCAELİ      TEL: 0505 678 8731 ...      E-POSTA: kocaelibarisplatformu@gmail.com

KOCAELİ BARIŞ PLATFORMU - BARIŞ, HAYATTIR! Kocaeli'de barış için bir şeyler yapma çabası...
© 2009 - 2018     Her Hakkı Saklıdır.
 Facebook  Twitter  YouTube  Site Danışmanı  Tasarım ve Kodlama
 İnternet Sitesi Aylık 10 TL