DUYURU-BİLDİRİ - DARBECİLİK MAHKÛM EDİLMELİ, GERÇEK DEMOKRASİ TESİS EDİLMELİDİR


 DARBECİLİK MAHKÛM EDİLMELİ, GERÇEK DEMOKRASİ TESİS EDİLMELİDİR

DARBECİLİK MAHKÛM EDİLMELİ, GERÇEK DEMOKRASİ TESİS EDİLMELİDİR

15 Temmuz darbe girişimini şiddetle lanetliyoruz. Halkın iradesi hiçbir şekilde engellenemez. Darbe bize demokrasi, hukuk devleti ve diğerine tahammülün ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.
15 Temmuz darbe girişimini şiddetle lanetliyoruz. Halkın iradesi hiçbir şekilde engellenemez. Darbe bize demokrasi, hukuk devleti ve diğerine tahammülün ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.

Darbe ve darbeciler hukuk devleti ilkelerine göre en ağır şekilde mahkûm edilmelidir. Gayri meşru darbeye direnen siyasi irade, kamu görevlileri ve halkımızı tebrik ediyoruz. Darbe sırasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz. Barış içinde bir arada yaşamı savunan bizler darbe girişimlerinin bir daha olmaması, bundan sonra elinde silah ve güç olanın demokrasiyi ayaklar altına almaması için dikkat edilmesi gereken hususlara vurgu yapmak istiyoruz:

1. Darbenin adil, bağımsız bir şekilde araştırılması için anayasanın 98. maddesi uyarınca bir araştırma komisyonu kurulmalıdır.

2. Darbe sonrası bir cadı avı başlatılmamalı, sorumlular hukuk devleti ilkelerine göre yargılanmalı, gayri hukuki yönelişlere sapılmamalıdır.

3. Yargı, siyasi iradeden ve aktüel gelişmelerden bağımsız hareket ederek kararlar vermelidir. Suç isnadında bulunulan kişilere masumiyet karinesine göre yaklaşılmalıdır.

4. Askere yargı zırhı getiren yasanın yürürlükten kaldırılması için gereken işlemler yapılmalı, TSK sivil denetime açılmalıdır. Çift başlı yargı sistemi kaldırılmalıdır.

5. Darbe sonrası oluşan toplumsal kenetlenme ve ortak değerlerde buluşmanın devamı sağlanmalıdır.

6. İdam cezasının geri getirilmesini doğru bulmuyoruz. Polis devleti olma eğilimini artıracak gelişmeleri uluorta dillendirmek doğru değildir. 

7. Yargısız infaz, linç gibi girişimlere sebebiyet verecek söylemler ve eylemlerden kaçınılmalıdır.

8. Darbe hukuku uygulanmasına karşıyız. Hangi şartta olursak olalım, meşru hukuktan ayrılmayalım. Sonradan toplumda travma oluşturacak antidemokratik uygulamalardan kaçınılmalıdır.

9. Gücün tek elde olduğu zannıyla toplumsal uzlaşmayı, bir arada yaşam ilkelerini sarsacak uygulamalardan, gösterilerden kaçınılmalıdır.

10. Toplumsal barışın kurulmasının en başta adaleti esas almakla olacağı unutulmamalıdır. Darbeye ilkesel olarak karşı çıkılması için her kesimi kuşatan bir dil ve eylem içinde olunmalıdır.

Kocaeli Barış Platformu adına sözcü
Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu

20.07.2016
Kocaeli Barış Platformu adına sözcü
Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu


Bu haber toplam 694 kez görüntülenmiştir. Yayın Tarihi: 14.08.2016 02:57:51

 Sayfayı Yazdır
 YAZDIR


Bu Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

    ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     DUYURU-BİLDİRİ     ETKİNLİKLERİMİZ     MEDYADA BİZ     BARIŞ YAZILARI    
SİNEMA     BİZE ULAŞIN     İLETİŞİM     FOTOĞRAFLAR     BARIŞ VİDEOLARI    

ADRES: İzmit - KOCAELİ      TEL: 0505 678 8731 ...      E-POSTA: kocaelibarisplatformu@gmail.com

KOCAELİ BARIŞ PLATFORMU - BARIŞ, HAYATTIR! Kocaeli'de barış için bir şeyler yapma çabası...
© 2009 - 2018     Her Hakkı Saklıdır.
 Facebook  Twitter  YouTube  Site Danışmanı  Tasarım ve Kodlama
 İnternet Sitesi Aylık 10 TL