DUYURU-BİLDİRİ - Barış isteği Türklerin de Kürtlerin de önlenemez isteğidir
Barış isteği Türklerin de Kürtlerin de önlenemez isteğidir

Kobani'nin IŞİD tarafından işgal edilmesine yönelik saldırıların oluşturduğu trajediyi günlerdir kaygıyla izliyoruz. Yurtlarına saldırı düzenlenmiş, kadın, yaşlı, çocuk demeden büyük bir felakete uğrayan Kobanililerin yaşadıklarını, ruh hallerini çok iyi anlıyoruz. Bu acı ve sıkıntı konusunda T.C. devletinin daha aktif bir politikayla gerginliği azaltarak üzücü olayların önleyebileceğini ama bunun yapılmadığını gözlemledik.
Kobani'nin IŞİD tarafından işgal edilmesine yönelik saldırıların oluşturduğu trajediyi günlerdir kaygıyla izliyoruz. Yurtlarına saldırı düzenlenmiş, kadın, yaşlı, çocuk demeden büyük bir felakete uğrayan Kobanililerin yaşadıklarını, ruh hallerini çok iyi anlıyoruz. Bu acı ve sıkıntı konusunda T.C. devletinin daha aktif bir politikayla gerginliği azaltarak üzücü olayların önleyebileceğini ama bunun yapılmadığını gözlemledik. Tüm tarafları Kobani'ye yapılan saldırının devamı nedeniyle büyüyebilecek gerginlik ve şiddeti önleme konusunda barış sürecinin ruhuna uygun bir hassasiyete çağırıyoruz.

Kobani'deki savaşın şiddetlenmesi üzerine başlayan olaylarda ortaya çıkan şiddeti kesinlikle tasvip etmiyoruz. Sivil itaatsizlik dışında şiddete başvuran tüm yolları kimden gelirse gelsin ve kime yapılırsa yapılsın şiddetle kınıyoruz. Hiçbir gerekçe şiddete bahane olamaz. Hiç kimsenin yıllardır Kürtler ve Türklerin ruh dünyasında oluşturduğu güvensizliği arttırma, tahrik etme hakkı yoktur. Çok büyük zorluklarla başlatılmış barış sürecinin hangi taraftan olursa olsun hoyrat söz, tavır ve fillerle yıpratılmasına izin vermeyeceğiz. Şiddete göz yuman veya teşvik eden grup veya devlet olsa da itidalden uzaklaşmadan bunu eleştirmekten hiç kimse uzak durmamalıdır. 

Barış sürecinin devamı için sağlanması gereken en önemli duygunun bir başkasının sıkıntısını yakinen anlama olan empatiyi sağlama olduğunu anlamadan yürütülecek çözüm sürecinin çok eksik ve provokasyonlara açık olduğunun bilinmesi gerekir.
Barış sürecinin uzun bir yol olduğunu biliyoruz. Yıllardır kronikleştirilmiş sorunların sadece savaşan güçlerin barış girişimiyle değil tüm toplumda ayrımcılığı, ırkçılığı yok etmeye çalışmadaki dirençli bir sabırla sağlanabileceğini düşünüyoruz. Bu sağlanmazsa gerginlik oluşturan herhangi bir olay uyuyan milliyetçi öfkeleri akıl almaz şiddetlere itebiliyor. Bu olaylar sonrasında barışı korumak, devam ettirmek için yapılması gereken daha aktif gayreti her taraftan bekliyoruz. 

40'tan fazla vatandaşımızın ölümüne, yüzlerce yaralanmaya ve binlerce binanın tahrip edildiği olayların bir an evvel bitmesini, ırkçı şoven saldırılara mahal verilmemesini istiyoruz.

Saygılarımızla

13 Ekim 2014
Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu
Kocaeli Barış Platformu Sözcüsü


Bu haber toplam 692 kez görüntülenmiştir. Yayın Tarihi: 13.08.2016 03:11:00

 Sayfayı Yazdır
 YAZDIR


Bu Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

    ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     DUYURU-BİLDİRİ     ETKİNLİKLERİMİZ     MEDYADA BİZ     BARIŞ YAZILARI    
SİNEMA     BİZE ULAŞIN     İLETİŞİM     FOTOĞRAFLAR     BARIŞ VİDEOLARI    

ADRES: İzmit - KOCAELİ      TEL: 0505 678 8731 ...      E-POSTA: kocaelibarisplatformu@gmail.com

KOCAELİ BARIŞ PLATFORMU - BARIŞ, HAYATTIR! Kocaeli'de barış için bir şeyler yapma çabası...
© 2009 - 2018     Her Hakkı Saklıdır.
 Facebook  Twitter  YouTube  Site Danışmanı  Tasarım ve Kodlama
 İnternet Sitesi Aylık 10 TL